Postępowanie w przypadku próchnicy jest uzależnione od rozległości i głębokości ubytku, tego, czy dotyczy on wyłącznie szkliwa, czy też obejmuje już zębinę i jak blisko miazgi się znajduje. Jakie działania może podjąć stomatolog?
Próchnica to choroba, która prowadzi do demineralizacji tkanek zęba i powstania ubytku, początkowo powierzchniowego, obejmującego szkliwo, z czasem coraz głębszego i bardziej rozległego, docierającego do zębiny, a nawet tkanek miękkich, czyli miazgi. Zmiany dotykają zarówno zębów stałych, jak i mlecznych.
Przyczyną próchnicy są bakterie znajdujące się w płytce nazębnej, czyli nalocie przylegającym do powierzchni zęba. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi choroby są zarówno indywidualne predyspozycje, jak również niewłaściwa dieta czy też niedostateczna higiena jamy ustnej.
Zmiany powstają zazwyczaj w zagłębieniach i nierównościach na powierzchni zębów, czyli w miejscach, które trudno dokładnie oczyścić szczoteczką z nalotu.
Próchnicę można całkowicie wyleczyć. Stosowane przez stomatologa metody zależą od stopnia rozwoju choroby.
W sytuacji, gdy zmiany są powierzchniowe i występują w obrębie szkliwa, stomatolog oczyszcza zęba, np. metodą abrazji (piaskowanie). Następnie dokonuje wytrawienia szkliwa i stosuje odpowiednie systemy łączące. Ostatnim etapem jest założenie wypełnienia.
Czasem stosuje się wyłącznie impregnację, czyli pokrywa się szkliwo preparatem na bazie fluoru.
Jeśli zmiany są nieco większe i wchodzą w warstwę zębiny, dentysta oczyszcza ubytek i usuwa chorą tkankę. Po wytrawieniu szkliwa stosuje system łączący i zakłada światłoutwardzalne wypełnienie.
Czasami, dotyczy to dzieci, stosuje się materiał szklano-jonomerowy, który ma również działanie lecznicze i zapobiegawcze.
Przy głębokich ubytkach, którym towarzyszy dolegliwości bólowe, leczenie przebiega niekiedy kilkuetapowo. Sprawa priorytetowa to wyleczenie miazgi. W tym celu zakładane jest lekarstwo i tymczasowy opatrunek. Jeśli stan zapalny uda się zahamować, odbudowuje zęba zakładając światłoutwardzalne wypełnienie ubytku.
tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com
pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400