Głównym kryterium wyboru szczoteczki do zębów jest twardość włosia, dobierana na podstawie stanu szkliwa i dziąseł, a także trybu życia. Czy palisz papierosy, lubisz kawę i czerwone wino? A może czeka Cię leczenie paradontozy lub odbudowa zniszczonego zęba? Każdy z tych przypadków wymaga innego modelu.
Wielu z nas bagatelizuje kwestię wyboru szczoteczki do zębów i szybko zdejmuje z półki sklepowej najtańszy lub najładniejszy model. Warto jednak poświęcić chwilę na zastanowienie i wybrać szczoteczkę o odpowiedniej twardości, dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Czym różnią się dostępne na rynku produkty?
Szczoteczki twarde dokładnie szorują zęby i najlepiej usuwają osad. Ostro zakończone włosie może jednak podrażnić dziąsła, a przy zbyt mocnym czyszczeniu – spowodować ubytki w szkliwie. Z tego względu twarda szczoteczka nadaje się jedynie dla osób o zdrowych, niewrażliwych dziąsłach, które chcą usunąć przebarwienia szkliwa powstałe pod wpływem nikotyny i ciemnych napojów.
Szczoteczki średnio twarde sprawdzą się w większości przypadków. Produkty tego typu dobrze radzą sobie z czyszczeniem, a jednocześnie są łagodne dla dziąseł i szkliwa. To optymalny wybór dla każdej osoby ze zdrowymi dziąsłami, bez chorób przyzębia, nadwrażliwości na temperaturę i dotyk.
Szczoteczki miękkie to najlepszy wybór w przypadku nadwrażliwości, obrzęku lub krwawienia dziąseł, a także przy odsłoniętych szyjkach zębowych. Miękkie włókna delikatnie oczyszczą powierzchnię zębów bez ryzyka pogłębienia stanu zapalnego. Szczoteczek tego typu można używać też profilaktycznie, by zapobiec ewentualnym podrażnieniom dziąseł.
Szczoteczki specjalistyczne to modele o szczególnie miękkim włosiu, używane w przypadku poważnych chorób dziąseł, a także w trakcie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Szczoteczki te zalecane są także pacjentom z implantami lub aparatami ortodontycznymi. Miękkie włosie nadaje się również do masażu dziąseł po zdjęciu ruchomej protezy.
tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com
pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400